Як вже згадувалось, Петриківський розпис колись прикрашав стіни сільських хатинок і саме зі стін зійшли всі його композиції і більшість елементів. Зрозуміло, що розпис виробів і розпис стін потребує різних масштабів і раніше часто в розпис були включені елементи, котрі частково, або повністю виконувалися пальцями.
В наш час виписані пальцями елементи можна зустріти на підносах, комодах, скринях, і, звичайно, на стінах. Знаю, що багато хто прикрашає розписом кухні, дачі і т.д.
Хочу показати як виконуються ці чудові елементи.Починати слід з підготовки розчину фарби. Оскільки по центру мазків обов’язково мають лишатися просвіти від натиску, то розчин має бути такої густини, щоб пробіл мав змогу проявитись. Треба пробувати, бо для різного паперу підходять розчини різної густини, так для акварельного паперу, фарба може бути і густішою, а якщо розписуємо побілену крейдою стіну, то підійде більш рідкий розчин фарби.
Проводити мазок бажано самим кінчиком пальця, твердо, із нажимом і не хилити пальчик.
Почнемо із таких коротеньких і трохи зігнутих мазків. Проводимо їх зверху вниз.Тепер складемо з них найпростіший бутон, а коли фарба висохне, оздобимо його листочками і прожилками.
Із серії таких зігнутих мазків можна скласти квітку.
Усі мазки виконуються від країв елемента до його центру і зустрічаються в точці.
Ускладнимо задачу і, легенько відмітивши олівцем коло, побудуємо із таких самих, але абсолютно прямих мазків пелюстки квітки. Рухаємося від лінії олівця до центру кола.
Можна і в декілька ярусів, але слід працювати швидко щоб не встигла висохнути фарба зовнішнього яруса.
Ось приклад дуже коротеньких мазочків з яких побудовано напівкруглий вінчик квітки.
А в оцих квітах навпаки – пелюстки виконані пальцем, а серединки щіточкою.
Ще є цікаві мазки, котрі схожі на великі коми.
З них можна скласти такі бутони або листочки.
І кільцеві мазочки теж широко застосовуються. Такі кільця можна скласти в горку, як в цій квітці. Починати слід з верхнього ряду кілець, а під ним – нижні.
Ось ще варіації з кільцевими мазками.
Якщо петлі мазків розширити, то можна і такого листочка виписати.
Усі ці квіти в стадії виконання пальцями мають незавершений і не дуже квітучий вигляд, але лякатися не слід – вони засяють після подальшого декорування щіточками. Якщо додати тоненькі мазки, завитки, прожилки і крапочки, то ці квіти здивують красою.