Якщо у вас в домі лишилися старі глиняні глечики, в яких наші бабусі колись зберігали молоко, то їх можна розписати і використовувати як вази для квітів, або ж просто прикрасити інтер’єр кухні. Я пропоную спробувати розписати такий глечик Петриківським розписом.
Глечик самий звичайний – шершавий на дотик, глиняний, без глазурі на поверхні (глазур тільки всередині). Якщо час пошкодив колір глини, і є плями, подряпини і сколи, то можна акриловими фарбами пофарбувати глечик, а можна і не робити цього, розписуючи прямо по тому, що є. Буде теж цікаво – лишиться таємнича стародавність. Ось приклади розпису по старій поверхні.
У будь-якому випадку, починати слід із композиції. Оскільки малюнок кільцем охопить «тіло» глечика, то зручніше буде сантиметром виміряти його випуклу частину приблизно так само, як ми заміряємо власну талію. Отримані сантиметри розгортаємо на аркуші паперу і складаємо орнамент, вписуючи елементи композиції в цей відрізок 1 до 1.
Я взяла стрічковий орнамент, і в ньому є частини, які повторюються. Така частина називаються рапортом. Так у мене на довжину відрізка вийшло три рапорти. Доведеться окружність на тілі глечика розбивати на три частини. Я це зробила «на око» – провела спочатку лінії по дну, а потім продовжила їх до місця майбутнього візерункового «поясу».
Переносимо елементи розпису на глиняну поверхню тоненьким олівцем.
Оскільки колір глечика не білий, доведеться нанести підкладку під розпис білилами (акрил). Якщо цього не зробити, то колір фарб може провалитись (затьмаритись) на темному фоні.
Тепер розводимо на палітрі фарби (акрил) і беремося, власне, за розпис. Спочатку виписуємо великі елементи. Стараємось повністю сховати підкладку – білила не повинні проступати.
Коли основні елементи будуть нанесені, оздоблюємо розпис тоненьким пензликом кошачкою. Усі найтонші лінії, прожилки і завиточки виконуються кінчиком цієї щіточки. Крапочки можна поставити сірничком, або перевернутим пензликом.
Ось ще один такий глечик. На ньому розпис має холодні відтінки, тож і виглядає він інакше.
Взагалі, кольори можна обрати будь які, але оскільки фон маємо і не білий, і не чорний, а середній в розтяжці світло-темно, то ваші фарби мають далеко відхилятись як в темний бік, так і в світлий в одній композиції. Інакше може вийти щось маловиразне.