Коли техніка розпису добре опанована і засвоєні композиційні тонкощі, звичайно хочеться створити щось таке вагоме, красиве, і, навіть, грандіозне. Складні творчі проекти важливі і корисні тим, що завжди підштовхують людину до вдосконалення в тих чи інших напрямках, а говорячи простіше, виявляють слабкі місця в знаннях чи вміннях. А взагалі, Петриківський розпис не такий простий як може здатися на самому початку навчання. Його неповторна краса (і складність для початківця) походить від кольорового розмаїття – палітра взагалі необмежена.
Коли приходить час творчих завдань, то можна просто розгубитися від свободи вибору кольорів і відтінків, а якщо необхідно виконати розпис на яскравому кольоровому тлі ( з білим і чорним куди простіше), то питань може бути більше, ніж хотілося.
Композиція на червоному фоні.
Але не все так безнадійно – наука, яка вивчає властивості кольорів, відтінків, кольорових сполучень, ефектів добре розроблена художниками. Її називають колористикою, і варто лише майстрам розпису ознайомитися із властивостями спектрального кола, і взяти на озброєння основні принципи роботи з кольорами, як все стократ спроститься.
Спектральне коло.
Якщо звернутися до основних базових понять, то слід, як мінімум, навчитися будувати композицію, або в ключі контрастної пари, або в рамках групи споріднених кольорів, але тим, хто веде творчий пошук, або, окрім розпису захоплюється живописом, варто заглибитись у вивчення предмету.
На мій погляд, колористика предмет простий і складний одночасно, бо можна безкінечно вивчати тонкощі, ведучи свій пошук, або обмежитися, при бажанні, самими базовими поняттями і користуватися ними в рамках якихось конкретних нескладних задач.
Зазвичай, після того як розглянуто спектральне коло із його контрастними парами, спорідненими кольорами і розкриті поняття насиченості і світлоти, я пропоную студенту обрати з папки кольорових аркушів той колір, на фоні якого він менше за все уявляє якими відтінками тут краще розписувати.
Такі роздуми завжди захоплюють. Зрозуміло, що враховується і ступінь світлоти обраного кольорового фону і вирішуються світлими, чи навпаки, насиченими нюансами будуть підкреслені композиційні акценти. А якщо згадати. Що техніка розпису потребує двоколірних мазків, то кількість кольорових розчинів, буває, не знає числа – однієї стандартної палітри часто не вистачає для виконання такого завдання.
Хочу для прикладу показати ряд учнівських робіт, які виконані на кольорових фонах. Це не авторські мальовки, а звичайні учнівські вправи, щоправда, одні із кращих.
Дробут Юлія. Композиція на зеленому фоні виконана синьо-зеленою групою кольорів.
Дробот Юлія. Одна й та композиція виконана в контрастному ключі до фону і в рамках спорідненої групи кольорів.
Тарасенко Ірина. Завдання було те саме – одна композиція в контрасті до фону і в споріднених із фоном кольорах.
Дробот Юлія. Завдання те саме.
Дробот Юлія. Композиція в синьо-фіолетовій гаммі, але акценти підкреслені контрастом.
Коноваленко Валентина. Композиція написана контрастними один до одного кольорами.
Як вже згадувалось, завдання, де учбовою задачею є побудова композиції за допомогою контрастної пари, а бо в рамках спорідненої групи кольорів, достатньо складні. І, звичайно, жаль, що люди, які вивчають Петриківський розпис, вважають головним скоріше «взяти» техніку… Заспокоює, що так буває лише на самому початку навчання.