Розпис по дереву нараховує багато різних рецептів і відповідно рекомендованих матеріалів. Я пропоную самий простий і доступний, а головне, той, що гарантує довговічність вашому витвору варіант.
Розписана гуашшю дощечка.
Вам знадобляться гуашеві фарби, клей ПВА, листочок дрібнозернистого наждачного паперу і прозорий лак по дереву (підійде паркетний, але він продається у великих банках, так що простіше буде купити маленьку пляшечку у господарському магазині). Це головне, але, зрозуміло, що потрібні і щіточки, і палітра, і сам дерев’яний виріб, який от-от перетвориться в яскравий елемент декора.
Цей урок я буду ілюструвати прикладом розпису кухонної дощечки, але ви можете застосувати все викладене до будь-якого дерев’яного виробу: скрині, тарілки, ложки, стільчика чи комода, якщо тільки вони нові і не потребують додаткових робіт по знежиренню, шліфовці, зняттю старих шарів лаку чи фарби. Якщо річ старенька, то все вищезазначене слід зробити.
Перший етап – готуємо площу
Отже, у вас у роках готовий до розпису виріб, і розпочати слід із визначення місця, на яке ляже розпис. У моєму прикладі із дощечкою необхідно просто вирішити яка сторона буде робочою, а яка піде під розпис. Сторону, яка незабаром стане красивою, необхідно трохи потерти наждачкою.
Дуже часто люди скаржаться, що на заключному етапі, при покритті лаком, фарби пливуть прямо за щіточкою. Щоб цього не сталося, перед тим як розписувати слід нанести шар клею ПВА прямо на тільки-но зачищену наждачкою поверхню. Для зручності, у невеличкій ємності розмішайте воду із клеєм у рівних частинах і цим розчином покрийте дощечку. Все, поверхня готова.
Другий етап – розпис
Поки клей сохне, необхідно вирішити якою буде композиція в форматі виробу і в яких тонах вона буде краще виглядати. Доречи, якщо ви плануєте розписувати на кольоровому тлі, то саме час розмішати потрібний колір фарби із клеєм ПВА у пропорції 50/50 і профарбувати поверхню.
У нашому прикладі розпис виконується прямо по дереву без фону і вибір при створені композиції пав на ось такі гарні, пишні квіти.
Тепер найскладніше – слід визначитися із кольоровою гамою. Якщо складно уявити які кольори будуть вигідніше пасувати до відтінку вироба, то краще користуватися спектральним колом як підказкою, а можна і просто вирізати із кольорового паперу різнокольорові шматочки і, виклавши їх на дощечку, зауважити для себе які кольори запалали, а які зовсім розтанули.
Переносимо тоненько олівцем малюнок з ескізу на дощечку і розписуємо, але, знову ж таки, додаємо до вимішаних на палітрі фарб трохи клею. Клей, це гарантія, що малюнок при покритті лаком залишиться на своєму місці. 100% гарантія, бо перевірено не один раз і не тільки мною.
Третій етап – покриваємо розпис лаком
Якщо розпис висох, то сміливо можете великою м’якою щіточкою покривати його лаком. Слідкуйте щоб не було пропущених місць, адже там де немає лаку розпис не захищений а ні від води, а ні від інших середовищ. Пройтися при першому покритті необхідно лише один раз, більше краще не терти.
Після двох-трьох діб нанесіть повторний шар лаку і дайте два-три дні на висихання. Все, виріб готовий, і повірте, що тепер він не боїться ні води, ні бруду, ні часу.