Основні поняття, які стосуються перспективи, зазвичай містяться у всіх підручниках по малюнку, і, мабуть, кожен, хто достатньо уважно розглянув пояснювальні ілюстрації і ознайомився із самою концепцією, може сказати, що принцип доволі зрозумілий і навіть простий. Але, на жаль, я досить часто була свідком, коли людина, ознайомившись із теорією, приступаючи до малюнка, не знає з чого почати. Проста, здавалося б, задача: зобразити геометричні предмети, виявляється непосильною. Причина, мабуть, в тому, що в навчальній літературі пояснюються закони зображення предметів в перспективі, але не завжди розглядається послідовність створення малюнка, а саме найперших кроків, на яких базуються подальші побудови. В цьому уроці хочу спробувати допомогти вирішити труднощі і надати якомога більш прості пояснення і поради. Зобразимо невеличку скриню на кухонній табуретці (насправді побудова таких речей як автівки, багатоповерхові споруди, посуд нічим не відрізняється). Починати будь-який малюнок з натури (і не тільки), слід із композиційного питання, але оскільки розглядається тема побудови, то уявимо, що вже вирішено, що і де має стати. ![]() ![]() Загальний вигляд предметів у кімнаті і те, що буде зображено. А далі легкими і вільними, без уваги до деталей, лініями окреслюємо обриси предметів. Головна задача цього кроку саме розмістити зображення в форматі нашого аркуша: означити найвищу і найнижчу точки, лівий і правий виступи. Рисочками відмічені «габарити» ніжок стільчика і верхнього краю скрині. Продовжувати далі малюнок не має сенсу поки не буде проаналізоване положення лінії горизонту що до предметів. Лінія горизонту (рівень очей) показана червоною лінією. Як вже говорилося, точки сходу знаходяться на лінії горизонту. Якщо лін.гор. попадає в картинну площину, то проводимо її, а якщо (як у даному випадку) ні, то дивлячись на натуру, відмічаємо на скільки вище верхньої точки самого верхнього предмету вона знаходиться. Лінія горизонту лежить вище краю аркуша. У нашому випадку щоб «дотягтися» до горизонту, необхідно на скриню уявно поставити ще таку саму скриню. Табуретку легко уявити вписаною у «коробку». Нанесемо олівцем строго вертикальну лінію її найближчого до нас виступу. Від цієї вертикальної лінії біжать до горизонту лінії, які «на початку шляху» є боковими сторонами коробки. Наклони цих сторін і маємо визначити. Відмічаємо кути ліворуч і праворуч вертикалі і наносимо їх на свій малюнок. Необхідно декілька раз перевірити і тільки остаточно переконавшись в правильності, намалювати до горизонту лінії, які окреслюють низ коробки, і вони неодмінно укажуть на дві точки сходу на горизонті для цієї коробки.
Тепер, користуючись точками сходу, можна завершити побудову коробки стільчика. Скриня повернута до нас під трохи іншим кутом і доведеться таким самим методом знайти і її точки сходу. Таке життя.
Труднощі для початківця полягають переважно в тому, що точки сходу знаходяться майже завжди за картинною площиною, а ними необхідно активно користуватися. І тут буде корисним тимчасово підклеїти до аркуша зліва і справа газети на всю ширину і відмічати на них і т.с. і л.г., а потім відклеїти (можна нікому не розповідати про те). Тепер скриня. Деталі і драпіровка. Над малюнком можна працювати далі, перевіряти правильність ліній, додавати деталі і наносити штриховку. На цьому етапі він сирий, але етапи побудови ілюструє.
|